Hraniční Magie

14. září 2018 v 15:15 | Nya |  Druhy magie
Definovat hraniční čarodějku je mimo síly jakékoliv čarodějnice, ale je možné dát dohromady obvyklé prvky zahrnuté ve stezkách praktikovaných individuálními hraničními čarodějkami a zároveň mít na paměti, že různé čarodějky budou mít své vlastní porozumění tomu, co je definitivní pro to jí být.

Hraniční či zelená?
Hraniční magie je často zaměňována s cestami zelené čarodějky a vskutku, existují určité podobnosti mezi těmito dvěma. Oboje jsou neobřadní cesty zahrnující málo ze spletitých rituálů či pomůcek. Oboje jsou také obvykle solitárními cestami (Hraniční Magie by neměla být zaměňována za wiccu či wiccu zelenou, které jsou více založené na covenech).
Hraniční čarodějka má také pravděpodobně dobré porozumění rostlinám a herbalismu a může podobným způsobem, jako čarodějka zelená, chtít pěstovat své vlastní rostliny a mít intuitivní porozumění zahradničení.

Jsou určité rozdíly...
Využití těchto rostlin je ale obvykle jiné - zelená čarodějka je primárně zaměřena na fyzickou náturu rostlin a jejich využití v medicíně, kuchyni či jako ingredienci v magii. Hraniční čarodějka má zájem vytvořit si s duchem rostliny vztah a pouto.
Typy rostlin používané zelenou a hraniční čarodějkou se také liší. Hraniční čarodějnictví je nejvíce často spojeno s užíváním zhoubných a psychoaktivních bylin, které mění stav mysli. Toho může být dosáhnuto zkonzumováním částí rostlin, či smícháním bylin do "létací masti." Ta může být aplikována na části těla, kde je kůže nejtenčí (třeba chodidla), a absorbována do krevního oběhu.

Termín létání pak referuje ne na fyzický akt, ale na ducha čarodějky, jenž létá ven z těla. Existuje víra, že mýtus z dávných dob o čarodějkách, které létají na svých košťatech, je spojená s představou o duchovi čarodějnice, který opouští její tělo, aby cestoval do jiných sfér.

Překročení hranic
Nejvíce obvyklý důvod pro hraniční čarodějku, aby invokovala stav trasu, je překročení hranic (někdy se k tomu referuje jako k odhrnutí opony). To je cesta ducha čarodějky do Jiného světa, domény mrtvých. Tato cestovatelská práce překročení hranic či ježdění hranic (tento termín je občas užívaný jako synonymum, ale může být také použit ve smyslu cestování na hranici, ale ne doopravdy její překročení) je z důvodu komunikování s duchy a předky a naučení se jejich moudrosti. Hraniční čarodějka použije moudrost, kterou získala skrze cestování, aby dále postupovala na své vybrané cestě.

Myšlenka hranic jako metafory pro mez může být použita, aby popsala cestu hraniční čarodějnice, ve které ona překonává limity a meze její vlastní mysli a spojuje se sama se sebou na hlubší úrovni, stejně jako se spojuje s obyvateli Jiného světa. Některé hraniční čarodějky rozšiřují tuto vnitřní cestu o cestu za meze představivosti a reality, kdy duch čarodějky může cestovat do změněné reality v její vlastní mysli a dokonce přinést elementy tohoto světa zpět do světa reálného.

Rčení, že čarodějka je člověk s nohou v každém světě se hodí zvláště pro hraniční čarodějku. V její cestě, ne tolik odlišné od cesty šamana, se hraniční čarodějka snaží získat rostlinné duchy na svou stranu a učit se jak od duchů žijících rostlin a zvířat, tak od zesnulých duchů Jiného světa. Tato přítomnost v obou světech pojí hraniční čarodějku k čarodějkám tradičním z minulosti a v moderní inkarnaci hraniční čarodějky může být jasně vidět historický vliv rafinovaných tradic moudrých žen včerejší magické éry.

Jaké jsou hraniční čarodějky?
Pohanská Federace (Skotsko) identifikuje hraniční čarodějky jako buďto solitární nebo vysoce individuální lidi, kteří preferují stinné části přírody, kde mohou rozvíjet své talenty. Věří, že hraniční čarodějky mívají svůj vlastní vnitřní morální kód chování, a jsou velmi individualistické. Jsou také velmi intelektuální, vždy studují o všemožném užití rostlin. Mohou být přistihnuty sledovat zvířata, aby předpověděly změny počasí, a mohou si vyvinout dovednost říct, jestli přichází bouře jen tím, že si přičichnou ke vzduchu! Některé moderní hraniční čarodějky mohou být lákány k porodnictví či profesi léčení a medicíny. Praktické a jednoduché, to jsou hlavní slova která hraniční čarodějnici definují. Jsou nade vše svobodnými duchy a jsou zvyklé praktikovat šamanství.

Jsou naladěné na přírodní průběh věcí, nejčastěji jsou samostatnými bytostmi, které následují svojí vlastní etiku a morálku. Přesto však se drží wiccanského rede:
Těchto pět slov ať navždy ctíš
Čiň co chceš, pokud neškodíš!

Hraniční magie často koluje v rodině a praktiky jsou předávány skrze mluvené slovo. Některé hraniční čarodějnice, které nemají žádné děti, si vyberou "spirituálního potomka," následujíc svou intuici a vnitřní vedení. Mohou si všimnou určitých signálů na člověku, který se stane další hraniční čarodějnicí.

Poznámka:
Hraniční Čarodějka je překlad z anglického Hedge Witch; hedge znamená "živý plot". Přeložila jsem si to po svém, jelikož jsem nenašla doposud žádný název, který by již pro tento druh magie v češtině existoval. Znáte snad takový název? Dejte mi vědět v komentářích!

Zkus wiccanský kvíz! Jaká jsi čarodějka?

http://www.thesimplethings.com/blog/2014/09/28/wicca-quiz-witch
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama